Mit tehet az alkohol a fogtömésekkel?
Itt a nyár, az úszómedencék szelén használt többszörhasználatos poharakon egy idő után mikrorepedések keletkeznek, és az ital kifolyik alul a ruhánkra. Vajon ez csak a természetes öregedése az anyagnak, vagy számít az italban benne levő anyag is?
Nos, ez a mindennapi tapasztalat meglepő párhuzamot mutat azzal, ami a szájunkban, a fogtöméseinkkel történhet.
A modern fehér, vagyis kompozit tömések rendkívülien esztétikus megoldást jelentenek a fogszuvasodás és fogtörések kezelésére. Ezek az anyagok a fog színéhez igazodnak, és műgyanta alapú, üveg- vagy kerámiarészecskéket tartalmazó kompozitok, amelyek rétegenként felvitt pasztaszerű anyagból, fény hatására keményednek meg. Az ilyen tömések előnye, hogy képesek kémiai kötéssel illeszkedni a foghoz, megerősítve azt, miközben esztétikailag szinte észrevehetetlenek maradnak.
Az idő múlásával azonban ezek a kompozit anyagok különböző hatásokra mikrorepedéseket fejleszthetnek ki. A napi rágás, a kemény ételek, a hirtelen hőmérséklet-ingadozások (mint a jégkávé és a forró leves után) valamint a töltés megszilárdulásával járó zsugorodás mind hozzájárulhatnak ezekhez a mikroszkopikus hibákhoz. Ezek a parányi repedések kedvező bejutási pontot teremtenek a baktériumok számára, amelyek a tömés alá bejutva újabb szuvasodást indíthatnak el. Mindez kezdetben tünetmentes, és csak akkor válik láthatóvá vagy érzékelhetővé, amikor a tömés már elgyengült, megrepedezett vagy egy darabja ki is tört.
Kevésbé ismert, hogy nem csak a rágás vagy a fogcsikorgatás okozhat ilyen mikrorepedéseket. A mindennapi élet szokásai, mint az alkoholos italok rendszeres fogyasztása is kedvezőtlen hatással lehetnek a tömésekre. A borok, pálinkák, koktélok savas és alkoholos környezete hosszú távon kikezdheti a kompozit felszínét.
De vajon mit tesz az alkohol – legyen az egy nyári fröccs, egy korty vörösbor vagy akár egy erős, alkoholos szájvíz – a fogtömések anyagával?
Az alkohol – akárcsak a műanyag poharaknál – képes bejutni ebbe a műanyag mátrixba, és ott lágyítani, gyengíteni a szerkezetet. Laboratóriumi vizsgálatok szerint az alkohol hatására a tömések belsejében mikroszkopikus repedések jelenhetnek meg, ami elindíthatja az anyag fárását. Idővel ezek a mikrorepedések összeérhetnek, növekedhetnek, és a tömés gyengüléséhez vagy töréshez vezethetnek.
Az alkohol nemcsak belülről hat: a felszínen is nyomot hagy. A bor, sör vagy tömény szeszek (mint a pálinka vagy whisky) nemcsak alkoholosak, hanem gyakran savas kémhatásúak is. Ez a kombináció erõsen hat a tömésekre: képesek durvábbá tenni a felszínt, és megkönnyítik, hogy szennyeződés vagy festékanyag tapadjon meg rajta. A vörösbor, kávé vagy kóla emiatt gyorsabban elszínezheti a tömést, ha az alkoholos hatás miatt már “megnyílt” a felület.
Szájvizek és meglepő veszélyeik
Sokan azt gondolják, hogy egy fertőtlenítő hatású szájvíz csak jót tehet. Általában igaz is ez, de nem mindegy, milyen típusút használjuk. Az alkoholos szájvizek (20% feletti alkoholtartalommal) hosszú távon ugyanúzokat a hatásokat válthatják ki, mint egy pohár erős ital: a kompozit tömések anyaga pühülehet, és a tömés és a fog közötti kapcsolat meggyengülhet. Ez pedig mikroszivárgáshoz vezethet, vagyis a tömés mellett baktériumok juthatnak be a fogba.
Mi a megoldás? Például ne igyunk alkoholt?
Amennyiben a tömés nem zár tökéletesen és a baktériumok bejutnak a fogba, és szépen lassan elkezdik lebontani a foganyagot. Ez a folyamat tünetmentesen haladhat előre, egészen addig, amíg a szuvasodás olyan mélyre nem ér, hogy fogfájás vagy érzékenység jelenik meg. Gyakori, hogy ilyenkor már csak gyökérkezeléssel menthető meg a fog.
Az ilyen tömések karbantartása kiemelten fontos. Rendszeres fogorvosi ellenőrzéssel, évente legalább egyszer, időben felismerhető a tömések hibája. Emellett a mindennapi, alapos szájápolás, fogselyem használata, fluoridos fogkrémek segítenek megőrizni a tömés és a fog szélének épségét.
Fontos tudni, hogy a kompozit tömések nem az egyetlen lehetőség a foghelyreállításra. A hagyományos amalgám tömések, bár ma már ritkábban használják őket esztétikai okokból és a higanytartalom miatt, kiemelkedő tartósságuk miatt még mindig megbecsült alternatívák hátsó fogak esetén.
A kerámia betétek, mint az inlay vagy onlay, kiválóan alkalmazhatók nagyobb kiterjedésű szuvasodás esetén. Ezek laboratóriumban vagy CAD/CAM technikával készülnek, nagy precizitással illeszkednek a foghoz, és rendkívül tartósak. Kiváló esztétikai eredményt nyújtva, minimalizálják a mikrorepedések kockázatát.
Az üvegionomer cementek különösen hasznosak olyan esetekben, ahol a kompozit tömés nem alkalmazható nedvesség miatt, vagy ahol fluorid kibocsátásra van szükség, például gyermeki tejfogaknál vagy idősebbek fognyaki szuvasodásánál.
Az újabb hibrid anyagok, mint a bulk-fill kompozitok vagy a silorán alapú tömõanyagok, már kisebb polimerizációs zsugorodást produkálnak, ami csökkenti a repedésképződés esélyét. Ezek könnyebben alkalmazhatók, vastagabb rétegben köthetők, és kevesebb réteg miatt kisebb az anyaghibák lehetősége is.
Amikor már a fog annyira elgyengült, hogy egy tömés vagy betét sem biztosítana megfelelő védelmet, teljes borítású korona alkalmazása válik indokolttá. Ezek teljesen befedik a fog koronai részét, megvédve azt a töréstől és további szuvasodástól.
A fogtömések tehát nem csupán esztétikai kérdést jelentenek. Anyaguk, elkészítésü(k) technológiája, valamint a mindennapi szokásaink egyaránt hozzájárulnak élettartamukhoz. A megfelelő tájékoztatás és a rendszeres gondozás életet menthet: vagy legalább is egy fogat.